Technologia chemiczna – II stopień

TECHNOLOGIE MATERIAŁÓW ZAAWANSOWANYCH

Czego się nauczę?

Preparatyki i wykorzystania zaawansowanych materiałów stosowanych w nowoczesnych technologiach. Będziesz miał/miała możliwość poznania zaawansowanych metod analitycznych, oceny jakości materiałów, a także zasad projektowania urządzeń i modelowania procesów technologicznych, w tym procesów katalitycznych i elektrochemicznych związanych z ochroną środowiska i systemami magazynowania energii.

Gdzie przyda się moja wiedza?

Zdobędziesz umiejętności analizy jakościowej i ilościowej materiałów, co jest niezwykle ważne w przemyśle chemicznym. Możesz opracowywać nowe metody syntezy materiałów chemicznych, optymalizować procesy produkcji oraz kontrolować jakość wyrobów chemicznych. Znajdziesz swoje miejsce w firmach zajmujących się rozwojem i analizą materiałów wykorzystywanych w technologiach odnawialnych, takich jak panele słoneczne, baterie litowo-jonowe czy ogniwa paliwowe. Możesz opracowywać i analizować materiały stosowane w bateriach, superkondensatorach czy technologiach magazynowania energii, co ma znaczenie dla rozwoju energetyki odnawialnej i zrównoważonego rozwoju.

ZARZĄDZANIE PROCESEM TECHNOLOGICZNYMI I JAKOŚCIĄ PRODUKCJI

Czego się nauczę?

Zarządzania przedsiębiorstwem branży chemicznej, działającym w kraju Unii Europejskiej.

Specjalność kształci w zakresie podstaw zarządzania w przemyśle chemicznym, planowania strategicznego w zakładzie przemysłu chemicznego, działalności innowacyjnej w przemyśle chemicznym, marketingu wyrobów przemysłu chemicznego, sterowania jakością komunikacji zarządczej oraz prawa gospodarczego. 

Gdzie przyda się moja wiedza?

W każdym przedsiębiorstwie opierającym swoją działalność i produkcję na procesach z obszaru szeroko rozumianej chemii. Będziesz mógł/mogła zarządzać procesami produkcyjnymi, planować i optymalizować linie produkcyjne, monitorować jakość wyrobów chemicznych oraz wprowadzać i doskonalić systemy zarządzania jakością. Będziesz mógł/mogła doradzać przedsiębiorstwom w zakresie optymalizacji procesów produkcyjnych, doskonalenia jakości, planowania strategicznego i innowacji. Będziesz mógł/mogła współpracować z zespołami badawczymi, zarządzać projektami badawczymi, monitorować jakość i efektywność procesów badawczych oraz wprowadzać innowacje w zakresie zarządzania procesami i jakością.

TECHNOLOGY OF FINE CHEMICALS – specjalność prowadzona w języku angielskim

Czego się nauczę?

Kompleksowej charakterystyki wysokowartościowych i zaawansowanych technologicznie produktów specjalistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem: specjalistycznych polimerów i surfaktantów, dodatków do materiałów polimerowych, farmaceutyków i biofarmaceutyków, agrochemikaliów, biokatalizatorów, sensorów i biosensorów, a także nośników substancji aktywnych (np. leków, czynników diagnostycznych, substancji zapachowych, witamin czy barwników).

W trakcie studiów nauczysz się projektowania procesów technologicznych oraz kontroli produkcji i zarządzania jakością w przedsiębiorstwach przemysłowych z uwzględnieniem bezpieczeństwa, zdrowia, środowiska, a także rozporządzenia REACH i innych kwestii regulacyjnych dotyczących procesów technologicznych. Program kształcenia powiązany jest głównie z inżynierią i technologią chemiczną, ale także i z naukami chemicznymi.

Gdzie przyda się moja wiedza?

W wielofunkcyjnych zakładach produkcyjnych, gdzie wykorzystywane są innowacyjne technologie syntezy, analizy i zastosowania głęboko przetworzonych produktów (typu fine chemicals), wytwarzanych w skali małotonażowej. Główne obszary, w których może przydać się twoja wiedza to przemysł farmaceutyczny (np. produkcja substancji bioaktywnych), kosmetyczny (np. produkcja stabilizatorów czy barwników), spożywczy (produkcja dodatków do żywności). To również produkcja materiałów specjalistycznych, takich jak farby, powłoki ochronne, kleje, tworzywa sztuczne czy materiały kompozytowe.

Dołącz do nas

Zarejestruj się w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów