Specjalności
INŻYNIERIA PROCESÓW CHEMICZNYCH
Czego się nauczę?
Będziesz potrafiła/potrafił dobierać odpowiednią aparaturę i optymalizować nowe rozwiązania w zakresie projektowania operacji i procesów stosowanych w przemyśle chemicznym i branżach pokrewnych. Nauczysz się także analizy ekonomicznej procesów, poznasz metody oszacowania kosztów aparatów oraz kosztów inwestycyjnych i ruchowych.
Gdzie przyda się moja wiedza?
W prowadzeniu badań doświadczalnych w różnych gałęziach przemysłu, ponieważ absolwenci tej specjalności są również przygotowani do rozwiązywania problemów z obszaru ochrony środowiska, zaawansowanych materiałów, inżynierii procesów biotechnologicznych oraz pozyskiwania energii odnawialnej.
PROJEKTOWANIE PROCESÓW CHEMICZNYCH
Czego się nauczę?
Dowiesz się, jak projektować operacje jednostkowe i całe ciągi technologiczne, jak modyfikować te, które już istnieją. Będziesz potrafiła/potrafił dobrać parametry procesów oraz odpowiednią do nich aparaturę, wykonać ich analizę ekonomiczną w oparciu o koszty inwestycyjne i eksploatacyjne, a także opracować koncepcje systemów sterowania procesami.
Gdzie przyda się moja wiedza?
W laboratoriach chemicznych, gdzie potrzebna jest wiedza z optymalizacji rozwiązań procesowych w oparciu m.in. o zaawansowane, profesjonalne programy do wspomagania projektowania. Absolwenci tej specjalności są również gotowi do rozwiązywania problemów z obszaru inżynierii procesów chemicznych i biotechnologicznych oraz do prowadzenia badań doświadczalnych w przemyśle.
ADVANCED CHEMICAL ENGINEERING AND NANOTECHNOLOGY – specjalność w języku angielskim
Czego się nauczę?
Analizy zarówno procesów chemicznych, jak i biotechnologicznych, farmaceutycznych i procesów związanych z wykorzystaniem odpadów w kierunku odzysku substancji oraz pozyskania bioenergii. Poznasz nie tylko aparaturę i procesy, będziesz również wiedziała/wiedział, jak je zaprojektować, modelować i tworzyć kosztorys od skali „nano”, poprzez „mikro” aż do skali przemysłowej.
Gdzie przyda się moja wiedza?
Optymalizacja składu surowców, stosowanych materiałów i urządzeń, jak i procesów całościowo wraz z możliwością ich automatyzacji, jest obecnie niezbędną umiejętnością oczekiwaną od absolwenta kierunku Inżynieria Chemiczna i Procesowa. Studenci mają możliwość pracy na instalacjach m.in. browarniczej i do pozyskiwania biogazu.
Studia dają o wiele więcej wolności w nauce i pozwalają na samodzielne uczenie się tego, co nas naprawdę interesuje. Oczywiście wciąż trzeba słuchać wykładów i zaliczać przedmioty, ale to ma stanowić podstawę do naszej eksploracji.
Jeżeli chodzi o to, co najbardziej mnie zainteresowało w chemii podczas studiów, to są to procesy w których niekoniecznie zachodzą reakcje. Mówię tu np. o destylacji, ekstrakcji czy suszeniu. Wykorzystuję wiedzę w praktyce i tworzę nalewki. Znajomość procesów filtracji, jak i doświadczenie z zajęć w laboratorium pozwoliły mi stworzyć układ do filtracji próżniowej, który wykorzystuję w tym celu.
Gdybym miał powiedzieć, co cenię w studiach najbardziej, powiedziałbym, że ludzi. Możliwość zbudowania sieci kontaktów, a może nawet przyjaźni, jest naprawdę nieoceniona w dzisiejszych czasach.
Dołącz do nas
Zarejestruj się w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów