Chemia i inżynieria materiałów – II stopień

INŻYNIERIA I TECHNOLOGIA POLIMERÓW

Czego się nauczę?

Projektowania, wytwarzania i recyklingu polimerowych materiałów inżynierskich oraz biomateriałów. Zajęcia praktyczne na tej specjalności są prowadzone w nowoczesnych laboratoriach, umożliwiających między innymi wszechstronną charakterystykę właściwości polimerów (analiza termiczna (TG), różne techniki z zakresu kalorymetrii skaningowej (DSC, MTDSC), metody spektroskopowe: NMR, UV-Vis, FTIR oraz Ramana, dyfraktometria rentgenowska (XRD).

Gdzie przyda się moja wiedza?

Wiedza z zakresu inżynierii i technologii polimerów może znaleźć zastosowanie w przemyśle tworzyw sztucznych. Zdobędziesz umiejętności projektowania, wytwarzania i analizy materiałów polimerowych. Możesz zająć się opracowywaniem nowych polimerów, zoptymalizowaniem procesów produkcyjnych oraz kontrolowaniem jakości wyrobów z takich materiałów. Wiedza na temat polimerów inżynierskich jest niezbędna również np. w branży motoryzacyjnej, gdzie wiele komponentów samochodowych, takich jak elementy wnętrza, zbiorniki paliwa, obudowy silników, jest wykonanych z polimerów.

METALURGIA CHEMICZNA I KOROZJA METALI

Czego się nauczę?

Skala strat korozyjnych i ogromne koszty usuwania awarii są ogromnym problemem dla wielu przedsiębiorstw, stąd profilaktyka antykorozyjna i ochrona przed korozją stanowią ważne zadanie dla projektantów i użytkowników urządzeń i konstrukcji.

Na tej specjalności poznasz podstawowe operacje hydro- i pirometalurgiczne w praktyce, zarówno w kontekście przeróbki minerałów, surowców wtórnych, jak i ich charakteryzowania.

Będziesz zajmowała się/zajmował się urban mining, związanym z odzyskiwaniem metali krytycznych i szlachetnych z materiałów odpadowych, przeróbką metalonośnych surowców, wydzielaniem i separacją jonów metali z roztworów.

Będziesz potrafiła/potrafił korzystać z nowoczesnej aparatury badawczej, w tym: skaningowego mikroskopu elektronowego SEM, mikrotwardościomierza, profilometra 3D, spektrometru FTIR, potencjostaty i aparatury do badań elektrochemicznych, chromatografów, spektrometru masowego, kalorymetrów oraz reaktorów do procesów hydrometalurgicznych.

Gdzie przyda się moja wiedza?

Wszędzie tam, gdzie działają urządzania lub potrzebne są konstrukcje narażone na korozję, a więc w przemyśle chemicznym, budownictwie, przemyśle samochodowym, lotniczym, spożywczym, itp.

Studenci kończący specjalność Metalurgia chemiczna i korozja metali znajdują zatrudnienie m.in. w firmach produkujących komponenty na potrzeby przemysłu samochodowego i lotniczego, firmach specjalizujących się w zabezpieczających antykorozyjnych powłokach galwanicznych, powłokach KTL, a więc w szeroko pojętej chemicznej i elektrochemicznej obróbce powierzchni metali i tworzyw sztucznych. Do grona największych pracodawców należą: Collins Aerospaces, 3M, LG, KGHM Polska Miedź S.A. i BOSCH.

ZAAWANSOWANE MATERIAŁY FUNKCJONALNE

Czego się nauczę?

Interesujesz się ciekłymi kryształami, polimerami, DNA, barwnikami luminescencyjnymi czy nanocząstkami? To specjalność dla ciebie. Program kształcenia obejmuje zajęcia z nowoczesnej spektroskopii, zaawansowanych metod dyfrakcyjnych, fizykochemii materiałów i nanostruktur,  elektroniki molekularnej, biofotoniki, laserowych i mikroskopowych technik badań materiałów oraz optyki nieliniowej. Podczas studiów będziesz korzystać z najnowocześniejszej aparatury służącej do charakterystyki i badań materiałów, takiej jak: lasery, mikroskopy optyczne, SEM, AFM, spektrofotometry i fluorymetry.

Gdzie przyda się moja wiedza?

Zdobyta wiedza pozwoli ci na badanie i projektowanie materiałów nanoskalowych, takich jak nanocząstki, nanorurki czy nanowłókna. Możesz pracować nad rozwojem nowych materiałów o właściwościach, takich jak wyjątkowa przewodność elektryczna, wytrzymałość czy właściwości optyczne, które znajdują zastosowanie w dziedzinach takich jak elektronika, energetyka czy medycyna. Będziesz mógł/mogła ponadto projektować i analizować materiały wykorzystywane w laserach, diodach elektroluminescencyjnych, panelach fotowoltaicznych czy wyświetlaczach. Możesz pracować nad opracowywaniem i analizą zaawansowanych biomateriałów, takich jak nośniki leków, materiały stosowane w inżynierii tkankowej czy w biosensoryce.

ADVANCED NANO AND BIO-MATERIALS MONABIPHOT – specjalność w języku angielskim

Czego się nauczę?

Nowoczesnych i zaawansowanych technik produkcji materiałów. Będziesz testował/testowała ich strukturę, właściwości i praktyczne zastosowanie.

Nauczysz się także innowacyjnych metod produkcji, modyfikacji i testowania nanomateriałów, biomateriałów, polimerów, substancji hybrydowych, nanokompozytów, metali i stopów oraz powłok kompozytowych.

Gdzie przyda się moja wiedza?

We współczesnych gałęziach przemysłu, takich jak: elektronika, fotonika, nowoczesne polimery, metalurgia i biotechnologia. Absolwenci są w stanie scharakteryzować nowe materiały przy użyciu najnowszych technik analitycznych, takich jak: spektroskopia, mikroskopia, najnowszej generacji techniki laserowe i analiza termiczna.

Dołącz do nas

Zarejestruj się w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów