Czym zajmujemy się na technologii chemicznej?
Zapytamy filozoficznie – czy dzisiejszy świat mógłby istnieć bez chemików-technologów? Byłoby trudno. Okazuje się bowiem, że inżynierów technologii chemicznej spotkamy niemal we wszystkich branżach, dzięki którym żyje się nam wygodniej i zdrowiej – po prostu lepiej.
Praca technologów chemicznych wiąże się nie tylko z produktami stricte kojarzonymi z chemią, takimi jak nawozy czy detergenty czy polimery, lecz także z nowoczesnymi katalizatorami akumulatorami, systemami oczyszczania wody, tworzeniem kosmetyków czy leków a nawet dodatków spożywczych. Wszystko to musi być tworzone z uwzględnieniem zrównoważonego wykorzystania zasobów i w oparciu na rozwiązaniach chroniących środowisko.
Studiując na kierunku Technologia chemiczna zyskasz dostęp do nowoczesnej bazy laboratoryjnej oraz komputerowych narzędzi inżynierskich. W toku studiów nauczysz się projektowania chemicznych procesów produkcyjnych, zasad i technik kontroli jakości, a nawet zarządzania jakością. Poznasz wiele nowoczesnych metod wytwarzania, badania i przeróbki materiałów szeroko wykorzystywanych w przemyśle.
Program studiów przewiduje mnóstwo zajęć praktycznych, zarówno w formie stacjonarnej jak i wyjazdowej np. w zakładach PCC Rokita, KGHM, Grupy Azoty czy we Wrocławskim Parku Technologicznym.
Kompetencje absolwenta technologii chemicznej
- Wiedza w zakresie metod i technologii wytwarzania produktów chemicznych
- Umiejętności wytwarzania i obróbki materiałów szeroko wykorzystywanych w przemyśle chemicznym
- Kompetencje w zakresie kontroli produkcji i zarządzania jakością
- Umiejętność prowadzenia prac badawczo-rozwojowych
- Umiejętność projektowania i prowadzenia procesów technologicznych
Dlaczego technologia chemiczna to dobry wybór?
• Program studiów na kierunku Technologia chemiczna nawiązuje bezpośrednio do produkcji przemysłowej.
• Ukazujemy technologię chemiczną w bardzo szerokim aspekcie, choć nie zaniedbujemy przy tym zagadnień podstawowych.
• Uczymy podstawowych i zaawansowanych technik laboratoryjnych, które obejmują np. inżynierię reaktorów chemicznych, projektowanie i wytwarzanie wartościowych substancji w skali przemysłowej, technologie tworzyw sztucznych, nawozów, środków powierzchniowo czynnych, paliw kopalnych, a nawet praktycznego wykorzystania biomasy.
• Program studiów przewiduje mnóstwo zajęć praktycznych, zarówno w formie stacjonarnej jak i wyjazdowej np. w zakładach PCC Rokita, KGHM, Grupy Azoty czy we Wrocławskim Parku Technologicznym.
Perspektywy zawodowe
Przygotujemy cię do pracy:
- w zakładach produkcyjnych w charakterze technologa, inżyniera produkcji oraz jakości
- w firmach projektowych
- w jednostkach badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach chemicznych i pokrewnych
- w jednostkach administracji publicznej związanych z produkcją chemiczną i ochroną środowiska
- naukowej w instytutach naukowych
Nasi absolwenci znajdują prace w wiodących przedsiębiorstwach z branży chemicznej, funkcjonujących na terenie Dolnego Śląska. Są to m.in. 3M, PCC Rokita, KGHM, BASF, LG, Whirlpool, Colgate i wiele innych.
Dołącz do nas
Zarejestruj się w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów